Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek 2017

Uznawana za ‘najgroźniejszego morskiego drapieżnika” jednorazowa torebka foliowa jest używana przeciętnie przez 25 minut, natomiast rozkłada się od 100 do 500 lat!

Ponad 100 miliardów plastikowych toreb jest używanych rocznie w Europie i kończy na składowiskach, w spalarniach lub jako zanieczyszczenie w środowisku wodnym.

Poza szkodą dla środowiska morskiego, produkcja tych worków wymaga milionów baryłek ropy naftowej rocznie, więc wiąże się z wysokimi kosztami. Co więcej, plastikowe torebki, wraz z innymi śmieciami, są przyczyną śmierci około 100 000 ssaków morskich rocznie.

3 lipca setki organizacji i obywateli na całym świecie wezmą udział w Międzynarodowym Dniu Bez Filiówek, aby podnosić świadomość Obywateli, podkreślając wpływ jednorazowych worków na środowisko naturalne oraz promować bardziej zrównoważone rozwiązania.

Główne cele Międzynarodowego Dnia Bez Foliówek:

  1. Zachęcenie władz lokalnych, krajowych i regionalnych do podjęcia ambitnych działań
    w zakresie zmniejszenia emisji plastikowych torebek
  2. Zwiększenie świadomość opinii publicznej i zachęcenie klientów do przechodzenia na torby wielokrotnego użytku

Od tego roku International Plastic Bag Free Day jest częścią szerszej kampanii „Break Free From Plastic”, która łączy międzynarodową koalicję organizacji pozarządowych w budowę przyszłości wolnej od zanieczyszczeń plastikowych.

Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek jest obchodzony za pośrednictwem 3 potężnych działań:
“Plastic bags are so yesterday” „Plastikowe torby są passe” (Facebook):

Zrób zdjęcie siebie podczas codziennych czynności z torbą wielokrotnegoużytkui opublikuj je w folderze Plastic Bag Free Day z dopiskiem: Plastic bags are so yesterday. I choose to reuse! @breakfreeplastic @plasticbagfreeday.org
„What are we waiting for?” „Na co czekamy?” (Twitter);

Wezwij decydentów do podjęcia działań w celu ograniczenia ilości używanych foliówek. Stwórz tweet i oznacz lokalne władze oraz dodaj: @bagfreeday #breakfreeplashplastic

„Map an action” „Mapa aktywności„:
Podejmij działania w swojej najbliższej okolicy, dzielnicy, szkole, mieście. Zorganizuj akcję 3 lipca i dodaj swoje wydarzenia na mapie.
Zapraszamy do zapisania się na wydarzenie na Facebooku