PROJEKT SURVIVAL NATURY 2024 – PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ

Jest nam niezmiernie miło przedstawić Państwu podsumowanie działań w ramach projektu  „Survival Natury – Ochrona różnorodności biologicznej Pasa nadmorskiego” 2024 – projekt prowadzony przez Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski, od maja do grudnia 2024 r. i dofinansowany przez WFOŚiGW w Gdańsku w ramach umowy nr WFOŚ/D/367/7562/2024. Wynik naszych działań znajdziecie Państwo na stronie Ekoagora.pl z prawej strony w zakładce „Survival Natury 2024” lub bezpośrednio pod linkiem: https://archiwum.ekoagora.pl/survival-natury/survival-natury-2024/ Jednocześnie chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom biorącym …

Wniosek o utworzenie pokazowego sadu na terenie Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku

Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski składa wniosek o utworzenie pokazowego sadu na terenie Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku na fragmencie działki 17/6 obręb 0022 położonym pomiędzy ciągiem pieszo-rowerowym prowadzącym do mola w Brzeźnie a ścieżką pieszo-rowerową prowadząca do wejścia na plażę nr 56, na obszarze zlikwidowanych ogrodów działkowych. W załączeniu szkic granic proponowanego sadu. Podczas inwentaryzacji przyrodniczej ( flora, ptaki, grzyby i owady) prowadzonej w roku 2024 w ramach projektu “Survival Natury …

Warsztaty przyrodnicze „Survival Natury – Ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowych warsztatach przyrodniczych organizowanych przez Polski Klub Ekologiczny w ramach projektu „Survival Natury – Ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego”. Pierwsze spotkanie odbyło się 14 września 2024 r. o godzinie 10:00 w Parku Reagana – jednym z najpiękniejszych parków miejskich w regionie. Spacer poprowadził dr Michał Buliński, biolog i pasjonat przyrody, który w ciekawy sposób opowiadał o ekosystemach parku. Była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jakie gatunki roślin …

„Survival Natury – Ochrona różnorodności biologicznej Pasa nadmorskiego”

Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski realizuje od maja 2024 r. projekt „Survival Natury – Ochrona różnorodności biologicznej Pasa nadmorskiego” dofinansowany przez WFOŚiGW w Gdańsku w ramach umowy nr WFOŚ/D/367/7562/2024. Głównymi celami projektu są monitoring środowiska przyrodniczego, w tym badanie jakości powierzchniowych zbiorników wodnych na Wyspie Stogi i w Parku Reagana, inwentaryzacja porównawcza w Parku Reagana w stosunku do kompleksowych badań z roku 2010 przeprowadzonych przez PKE. Na podstawie wyników obserwacji przygotowane i złożone …

Wniosek o powołanie użytku ekologicznego – Leśne Bagno w Gdańsku Stogach

Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski złożył wniosek o utworzenie użytku ekologicznego obejmującego część geodezyjnej działki 16 obręb 0273, wydzielenie leśne 123 a i b, położonego na pd-wsch od Pustego Stawu w dzielnicy Gdańsk-Stogi. Rys. 1 Granice wnioskowanego użytku ekologicznego – Gdańsk Stogi Inwentaryzacja przyrodnicza wykonana w 2023/24 roku, przez ekspertów PKE OP w ramach Grantu Lokalnego Busole 2023 finansowanego przez Baltic Hub, w zakresie występowania na tym terenie roślin, ptaków, grzybów i owadów …

„Survival Natury – sztuka przetrwania między przemysłem a człowiekiem”

Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski realizuje projekt „Survival Natury – sztuka przetrwania między przemysłem a człowiekiem”, dofinansowany w ramach konkursu Busole 2023, ze środków finansowych Baltic Hub. Głównym celem projektu jest inwentaryzacja nadal istniejących na terenie gdańskich dzielnic Przeróbka, Stogi, Krakowiec i Górki Zachodnie walorów cennych przyrodniczo oraz wskazanie możliwości pozytywnego współistnienia przyrody i terenów zurbanizowanych dla dobra ludzi i przemysłu. Obejmuje zagadnienia botaniczne, zoologiczne, ornitologiczne, mykologiczne, entomologiczne. W celu popularyzacji efektów projektu …

Projekty PKE OP

Projekty zrealizowane: Projekt pn. „Deszcz to wiele kropel – codzienne działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i zapobiegania skutkom zmian klimatu” był realizowany przez dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Projekt pn. „Rozwinięcie działalności ”EkoAgory – Pomorskiej Platformy Komunikacji Społecznej” portalu promującego zrównoważony rozwój miast i gmin”, był realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na podstawie umowy nr WFOŚ/D/367/54/2017 z dnia 1.06.2017 …

Deszcz to wiele kropel – codzienne działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i zapobiegania skutkom zmian klimatu – Projekt dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Gdańsku

Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski realizował projekt dofinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, zgodnie z założeniami, od 01.05.2019 – 31.03.2020 w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki, Wojewódzką i Miejską Biblioteką im. J. Conrada Korzeniowskiego, Pozytywną Szkołą Podstawową, Radą Dzielnicy Kokoszki, Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych i Gdańskimi Wodami. Tak szerokie partnerstwo było wsparciem merytorycznym i pozwoliło na dotarcie do różnorodnych kręgów odbiorców. Wdrażając główną ideę projektu związaną z poszerzeniem wiedzy …

„Plastic Free Ocean – Jak nie utonąć w plastiku” – zaproszenie na warsztat metodą burzy mózgów

Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski i Koalicja Czystego Bałtyku – Coalition Clean Baltic zapraszają do udziału w warsztacie metodą burzy mózgów w ramach międzynarodowych debat obywatelskich. Warsztat odbędzie się w celu sformułowania propozycji i wspierania zmian polityki w Regionie Morza Bałtyckiego jako regionu wolnego od tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (Single use plastic SUP). Wypracowane rozwiązania zostaną włączone do rekomendacji dla Komisji Europejskiej oraz Helcom – Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku. Zapraszamy osoby do …

WFOŚiGW „WebBaltica – Inkubator działań na rzecz upowszechniania wiedzy o Morzu Bałtyckim”-Sprawozdanie z realizacji projektu

Nazwa projektu: WebBaltica – Inkubator działań na rzecz upowszechniania wiedzy o Morzu Bałtyckim Faza pierwsza – „Prolog” – zbudowanie fundamentów projektu, tworzenie bazy merytorycznej, przygotowanie koncepcji nowych narzędzi edukacyjnych Projekt pn. „WebBaltica – Inkubator działań na rzecz upowszechniania wiedzy o Morzu Bałtyckim”, był realizowany przez Polski Klub Ekologiczny – Okręg Wschodnio-Pomorski dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku koszt kwalifikowany zadania: 27 500 PLN dofinansowanie w formie dotacji ze środków WFOŚiGW …