Seminarium AdvIQWater

W dniach 9-10 października 2023 r. odbyło się seminarium poświęcone projektowi AdIQWater pt. „Improving Quality of BSR Waters by Advanced Treatment Processes”. Wydarzenie zgromadziło wielu ekspertów, którzy zaprezentowali innowacyjne podejścia do poprawy jakości wód w regionie Morza Bałtyckiego.Pierwszy dzień seminarium został zorganizowany przez Polski Klub Ekologiczny, natomiast za program drugiego dnia odpowiadała Politechnika Gdańska. Gościem seminarium był Pan Robert Muszański, który przedstawił technologię ozonowania. Kolejną prelekcję wygłosił Pan Jan Marjanowski, omawiając możliwości odzysku …

Wofil Ozon Technology

  Firma Wofil Ozon Technology zajmuje się wdrażaniem nowych technologii w procesach uzdatniania wód i doczyszczania ścieków poprzez ich ozonowanie. Firma jest liderem na rynku małych i średnich systemów ozonowania wody w Polsce. Jeden z jej projektów dotyczył usuwania farmaceutyków z oczyszczonych ścieków miejskich. W ramach tego projektu zbudowano instalacje w skali ułamkowo-przemysłowej na oczyszczalni miejskie Jaworzno i badano efektywność usuwania takich leków jak sulfametoksazol, diklofenak i karbamazepina. Zastosowana metoda okazała się bardzo …

Warsztaty przyrodnicze „Survival Natury – Ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowych warsztatach przyrodniczych organizowanych przez Polski Klub Ekologiczny w ramach projektu „Survival Natury – Ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego”. Pierwsze spotkanie odbyło się 14 września 2024 r. o godzinie 10:00 w Parku Reagana – jednym z najpiękniejszych parków miejskich w regionie. Spacer poprowadził dr Michał Buliński, biolog i pasjonat przyrody, który w ciekawy sposób opowiadał o ekosystemach parku. Była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jakie gatunki roślin …

Poprawa jakości wód Regionu Morza Bałtyckiego poprzez zaawansowane procesy oczyszczania – AdvIQWater

W ramach projektu AdvIQWater, współfinansowanego z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski wraz z Politechniką Gdańską jako Liderem Projektu, we współpracy z partnerami z Danii i Estonii mierzą się z wyzwaniem jakim jest zapobieganie wprowadzania mikrozanieczyszczeń w tym aktywnych składników farmaceutycznych do Morza Bałtyckiego. Projekt AdvIQWater ma na celu opracowanie zintegrowanych technologii oczyszczania wód i ścieków z pozostałości aktywnych składników farmaceutycznych w oparciu o procesy fotokatalityczne w połączeniu …

To już 52. rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego. Relacja ze święta UG

To był wspaniały koncert!!! To był pierwszy koncert Młodego Zespołu Studia Wokalnego UG!!! Uroczystość 52 urodzin Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowało Akademickie Centrum Kultury „Alternator” – animator kulturalnego życia uczelni. Wykonawcą koncertu był młody, niezwykle kreatywny Zespół Studia Wokalnego UG, który przygotował koncert wybranych piosenek Adele… Było to przemiłe spotkanie. W tych trudnych czasach liczy się każda chwila radości, a młodzi ludzie stworzyli magiczną więź z widownią. Staranność wykonania, walory głosowe, relaksowały, pozwalały na chwilę …

PRZYKŁADY INSTRUMENTÓW EKONOMICZNYCH I INNYCH ŚRODKÓW PROMUJĄCYCH HIERARCHIĘ POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI

WYJAŚNIAMY: ZAŁĄCZNIK IVa DO DYREKTYWY RAMOWEJ W SPRAWIE ODPADÓW W 2018 roku państwa członkowskie UE i instytucje uzgodniły kompleksowy zestaw przepisów mających na celu zapobieganie powstawaniu odpadów z gospodarstw domowych i zwiększenie recyklingu. Nowe przepisy są częścią czterech dyrektyw UE: ramowej dyrektywy w sprawie odpadów (WFD), dyrektywy w sprawie składowania odpadów (LD), dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD) oraz dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (SUP). Oczekuje się, że wszystkie …

Stanowisko skierowane do HELCOM w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Z inicjatywy Polskiego Klubu Ekologicznego – Okręg Wschodnio-Pomorski, Koalicja Czystego Bałtyku (CCB) przygotowała na październikowe posiedzenie grupy roboczej Środowisko i Ochrona Przyrody HELCOM swoje stanowisko dot. projektu budowy kanału przez Mierzeje Wiślaną, w którym wykazuje, że podjęcie tej inwestycji byłoby złamaniem wielu rekomendacji HELCOM i występuje, aby HELCOM nalegał na Rząd Polski o powtórne rozważenie planu budowy kanału w świetle znacznych skutków, jakie budowa może odnieść na środowisko. Link do dokumentu: https://goo.gl/zrFJVS Stanowisko skierowane …

Wielki sukces Obrońców Puszczy Białowieskiej

W dniu 6 lipca podczas szczytu w Krakowie, UNESCO wezwało Polskę do natychmiastowego zaprzestania niszczenia Puszczy Białowieskiej. Decyzja ta została uznana za olbrzymie zwycięstwo, będące zwieńczeniem wielomiesięcznych działań na rzecz polskiej przyrody. Praca Obrońców Puszczy obejmowała setki godzin spędzonych na patrolowaniu zagrożonych terenów, opracowywanie raportów, przeprowadzanie spotkań z ekspertami, jak również trwające w Puszczy blokady ciężkiego sprzętu i organizowanie protestów w całej Polsce. Jednak to nie koniec starań. Pozostało dużo do zrobienia, by cała Puszcza została objęta ochroną w ramach parku …